یکسان بغداد مدینه شهادت پدر شهادت امام علی

یکسان: بغداد مدینه شهادت پدر شهادت امام علی امام علی علیه السلام امام موسی کاظم شهادت جامعه اسلامی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «اسپیلبرگ»، «برتون» و «ریدلی اسکات» سه کارگردان برتر سایت «IMDB» شدند

«فرانک دارابونت» کارگردان فیلم «رستگاری در شاوشنک» (فیلم نخست این سایت) در جایگاه ۸۲ ایستاده هست. سایت «reddit» که یک وب گاه جمع آوری اخبار اجتماعی هست، د

«اسپیلبرگ»، «برتون» و «ریدلی اسکات» سه کارگردان برتر سایت «IMDB» شدند

«اسپیلبرگ»، «برتون» و «ریدلی اسکات» سه کارگردان برتر سایت «IMDB» شدند

عبارات مهم : تاریخ

«فرانک دارابونت» کارگردان فیلم «رستگاری در شاوشنک» (فیلم نخست این سایت) در جایگاه ۸۲ ایستاده است.

سایت «reddit» که یک وب گاه جمع آوری اخبار اجتماعی هست، در گزارشی جالب توجه فهرست برترین کارگردان های سایت «IMDB» را منتشر کرد. شیوه تهیه و تنظیم این فهرست بر اساس این پرسش شکل گرفته است که کدام کارگردان ها بیشترین فیلم را در بین ۱۰۰۰ فیلم منتخب سایت IMDB دارا هستند؟ و اینگونه بود که «استیون اسپیلبرگ»، «تیم برتون» و «ریدلی اسکات» به ترتیب با ۲۲، ۱۳ و ۱۲ فیلم توانستند سه کارگردان برتر این فهرست بشوند. توصیه جالب دیگر این است که کارگردان های فهرست (۲۵۰ فیلم برترIMDB ) به صدر نرسیده اند.

«فرانک دارابونت» کارگردان فیلم «رستگاری در شاوشنک» (۱۹۹۴)- رتبه برتر در فهرست (۲۵۰ فیلم برتر IMDB )- و «فرانسیس فورد کوپولا» کارگردان «پدرخوانده» (۱۹۷۲) و «پدرخوانده ۲» (۱۹۷۴)- آثار دوم و سوم فهرست (۲۵۰ فیلم برتر IMDB )- در رده های بالای این جدول قرار نگرفته اند و تنها «کریستوفر نولان» با فیلم «شوالیه تاریکی» (۲۰۰۸)- مقام چهارم فهرست (۲۵۰ فیلم برتر IMDB)- توانسته است در فهرست انتشار یافته سایت «reddit» در جایگاه هشتم قرار بگیرد.

بنابراین نباید از قدرت و تاثیر نولان بر سینمای روز دنیا گذشت و بدون هیچ تعارفی او را باید نابغه بزرگی در صنعت فیلمسازی بدانیم. سینما، بدون تماشاگران و سینماروها هیچ معنایی ندارد. سینما وابسته به مخاطبانش است و فهرست هایی را که آنها تهیه می کنند بااهمیت ترین وسیله جهت آشنایی سینماست. شش کارگردانی که در ادامه معرفی می شوند، شش کارگردان برتر گزارش مورد نظر ما در سایت «reddit» هستند.

استیون اسپیلبرگ
«استیون آلن اسپیلبرگ» زاده ۱۹۴۶ هست. او در زمینه کارگردانی، تهیه کنندگی و فیلم نامه نویسی برنده سه جایزه اسکار و یکی از موفق ترین کارگردان های تاریخ سینما در میان منتقدان و سینمادوستان هست. اسپیلبرگ در زمینه سینمای تجاری از افراد شاخص و تاثیرگذار محسوب می شود و با سه فیلم «آرواره ها» (۱۹۷۵)، «ئی.تی موجود فرازمینی» (۱۹۸۲) و «پارک ژوراسیک» (۱۹۹۳) رکورد فروش سینمای دنیا را شکست.

این فیلم ها در وقت خود از پرفروش ترین آثار دوران بودند. فیلم های اسپیلبرگ بیش از ۱۰ میلیارد دلار فروش در سالن های سینما داشته اند.

این فیلمساز آمریکایی در حال حاضر از ثروتمندترین انسان های تاریخ هست. امکان ندارد کسی فیلم «فهرست شیندلر» (۱۹۹۳) را دیده باشد و احساساتی نشده باشد. این فیلم یکی از هنری ترین فیلم های تاریخ سینمای هالیوود است که بخش اعظم آن سیاه و سفید فیلمبرداری شده است هست. «فهرست شیندلر» نخستین فیلم سیاه و سفیدی است که جایزه اسکار عالی ترین فیلم را از وقت تاکنون۱۹۶۰ برنده شده است است.

تیم برتون
«تیموتی والتر تیم برتون» زاده ۱۹۵۸ در آمریکا هست. او کارگردان، تهیه کننده، نویسنده، طراح، نقاش و شاعر هست. برتون به خاطر طراحی شخصیت هایی عجیب و غریب و خاص خودش در تاریخ سینما جایگاه ممتازی دارد. او نخستین خالق مجموعه فیلم های «بتمن» یا «شوالیه سیاه» هست. او نویسنده و نقاش مهمی هم در زمین آثار فانتزی آشنا می شود و از جمله کتاب هایش می توان به کتاب «شعر فوت غم انگیز پسر صدفی و قصه های دیگر» اشاره کرد.

فیلم های او مانند «ادوارد دست قیچی» (۱۹۹۰)، «سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت» (۲۰۰۷)، «ماهی بزرگ» (۲۰۰۳)، «اسلیپی هالو» (۱۹۹۹)، «اد وود» (۱۹۹۴) و «بازگشت بتمن» (۱۹۹۲) را از آثار شاخص سینمای فانتزی در هالیوود می دانند که علاوه بر فروش بسیار اوج توجه فلاسفه و منتقدهای فرهنگی را هم جذب کرده هست. حتی بعضی اسطوره شناس های معاصر تاکید کردند که شخصیت «بتمن» توانسته تبدیل به بااهمیت ترین «شمایل» آمریکایی دوران معاصر بشود. انیمیشن «عروس مرده» (۲۰۰۵) به خاطر فضای سیاه در تاریخ انیمیشن منحصربه فرد است.

ریدلی اسکات
«سر ریدلی اسکات» زاده ۱۹۳۷ در بریتانیا هست. او کارگردان و تهیه کننده مهمی هست. ریدلی قبل از فارغ التحصیلی مشغول ساخت فیلم های کوتاهی نظیر «پسری و دوچرخه» شد. او این فیلم را کارگردانی و برادرش «تونی اسکات» نیز در این فیلم بازی کرد. بعدها برادر او هم کارگردان مطرحی شد که به علت سرطان خودکشی کرد. اسکات مجموعه ای از مهم ترن فیلم های ژانریک سینمای هالیوود را ساخته هست. فیلم هایی مانند «بلید رانر» (۱۹۸۲)، «بیگانه» (۱۹۷۹) و «تلما و لوییز» (۱۹۹۱) توانسته اند لقب شاهکار را بگیرند و در تاریخ سینما هم تاثیر یکتایی بگذارند.

اسکات در تمام ژانرها هم موفق عمل کرده هست. این هم توصیه دیگری است که او را منحصر به فرد می کند. او همچنان در دهه هشتم زندگی خود فیلم های تاثیرگذار و پرفروشی می سازد که باز هم او را شاخص می کند. اسکات فیلم «گلادیاتور» (۲۰۰۰) را در ژانر حماسی- تاریخی ساخت که پنج اسکار از جمله عالی ترین فیلم و عالی ترین بازیگر نقش مهم مرد را ربود.

کوئنتین تارانتینو
«کوئِنتین جِروم تارانتینو» زاده ۱۹۶۳ در آمریکا هست. او کارگردان، بازیگر و فیلمنامه نویسی است که تاکنون هم برنده جایزه نخل طلایی عالی ترین کارگردان جشنواره کن و هم برنده تندیس طلایی اسکار عالی ترین فیلمنامه نویسی شده است هست. جالب است که او ابتدا مشغول کار در یک ویدئو کلوپ بود و حالا یکی از کارگردان های تاثیرگذار سینمای هالیوود است.

تارانتینو با ساخت فیلم هایی مانند «سگ های انباری» (۱۹۹۲) و «بیل را بکش» در دو قسمت در سال های (۲۰۰۳) و (۲۰۰۴) صحنه های خشونت آمیز شدیدی را خلق کرد که تماشاگرها را میخکوب می کرد. او این کار را با ترکیب ژانرهای وسترن اسپاگتی ایتالیایی و فیلم های رزمی شرق آسیا انجام داد. بعضی اعتقاد دارند که او ژانرهایی مانند اکشن را افسارگسیخته کرده هست. فیلم «داستان عامه پسند» (۱۹۹۴) همچنان در بین سینمادوستان طرفداران دو آتشه دارد. ضد قهرمان های تارانتینو در برابر دوربین تکه و پاره می شوند و تماشاگرها با آثار او شاهد نوع دیگری از سینما بودند.

مایکل بِی
«مایکل بنجامین بِی» زاده ۱۹۶۵ در آمریکا هست. او را نابغه دوران تازه سینما می دانند. سینمایی که همه چیزش بر اساس جلوه های خاص رایانه ای هست. سینمایی که مملو از ابرقهرمان های پیچیده و در عین حال اسطوره ای هست. مایکل خالق مجموعه فیلم های «تبدیل شوندگان» (۲۰۰۷) است که باید آنها را «فرنچایزهای بلاک باستر» بدانیم. منظور مجموعه فیلم های پر هزینه ای است که کمپانی تولیدکننده تمام توانش را جهت پر فروش شدن آنها می گذارد. فیلم «تبدیل شوندگان:

نیمه تاریک ماه» (۲۰۱۱) که قسمت سوم از این مجموعه است توانست با هزینه ای ۱۹۵ میلیون دلاری بیش از یک میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار فروش داشته باشد که چنین چیزی در تاریخ سینما یعنی خلق یک شاهکار! «آنتونی هاپکینز» راجع به بِی می گوید: «به نظرم این مرد یک نابغه هست، همانند بزرگانی چون الیور استون، اسپیلبرگ و اسکورسیزی. به معنای دقیق کلمه دانشمند، آن هم از جنس فیلمسازان بزرگان سینما».

مارتین اسکورسیزی
«مارتین اسکورسیزی» زاده ۱۹۴۲ در آمریکا هست. او کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده، هنرپیشه و تاریخ دان ایتالیایی-آمریکایی هست. بسیاری او را دانشمند سینما می دانند. او شاید هنری سازترین کارگردان زنده سینمای هالیوود باشد. مارتین تمامی جوایز معتبر سینمایی مانند اسکار، گلدن گلوب، بفتا، انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا، جشنواره کن، جشنواره فیلم ونیز و انجمن های مهم متفاوت منتقدین آمریکا و دنیا و همچنین معروف ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه امی را برده است.

تقریبا هیچ جایزه مهم سینمایی نمانده است که اسکورسیزی نگرفته باشد. او حتی سینمای کشور عزیزمان ایران را هم دنبال کرده و در مصاحبه هایش به این عنوان اشاره کرده هست. راجر ایبرت منتقد مشهور سینما فیلم «راننده تاکسی» (۱۹۷۶) را برترین فیلم دهه ۱۹۷۰ و فیلم «گاو خشمگین» (۱۹۸۰) را برترین اثر دهه ۱۹۸۰ دانسته هست. «رابرت دنیرو» بازیگر مهم هر دو فیلم هم هست. مارتین جهت ساخت «گاو خشمگین» اعتیاد سنگین به الکل و کوکائین را ترک کرد و توانست دوباره به سینما برگردد.

«اسپیلبرگ»، «برتون» و «ریدلی اسکات» سه کارگردان برتر سایت «IMDB» شدند

روزنامه ابتکار

واژه های کلیدی: تاریخ | جایزه | سینما | تاریخی | آمریکا | سینمای | سینمایی | آمریکایی | کارگردان | کارگردانی | کارگردان زن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog