یکسان بغداد مدینه شهادت پدر شهادت امام علی

یکسان: بغداد مدینه شهادت پدر شهادت امام علی امام علی علیه السلام امام موسی کاظم شهادت جامعه اسلامی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دو عامل احتیاط در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۶۸ واحدی به آخر رساند. بعد از یک دوره صعودی، مدتی است نوسان قیمت ها در بازار سهام محدود شده

دو عامل احتیاط در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دو عامل احتیاط در بورس تهران

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۶۸ واحدی به آخر رساند. بعد از یک دوره صعودی، مدتی است نوسان قیمت ها در بازار سهام محدود شده است هست. از یکسو نوسان نامشخص قیمت ها در بازارهای ارز و سکه به عنوان نشانگر عوامل غیراقتصادی موجب سردرگمی بورس بازان شده است هست. از سوی دیگر، قیمت های جهانی که پیش تر به عنوان محرک رشد سهام بودند اوضاع مبهمی پیدا کرده اند. به خاص آنکه کارشناسان، هفته جاری را در بازار جهانی به علت ترافیک رویدادهای آینده ساز بااهمیت ترین هفته اقتصادی در سال ۲۰۱۸ عنوان می کنند.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با رشد شاخص کل شروع کرد با این حال در ادامه تحت تاثیر فشار فروش سهامداران قرار داده شد تا دومین روز پیاپی منفی را تجربه کند. به این ترتیب دیروز نماگر مهم بازار با افت ۶۸ واحدی (معادل ۰۷/ ۰ درصد) مواجه شد و در سطح ۹۵ هزار و ۸۴۷ واحد ایستاد. به نظر می رسد نوسانات پرشتاب بازار ارز و سکه به علت بعضی پرسشها غیراقتصادی موجود در داخل کشور همچون مسکوت ماندن لایحه FATF تا وقت روشن شدن نتیجه مذاکرات با اروپایی ها بر معاملات بازار سهام سایه افکنده هست. علاوه بر این بازارهای جهانی در هفته جاری، شرایط حساسی را تجربه خواهند کرد. جایی که نه تنها نقش عوامل سیاسی همچون دیدار روسای جمهور آمریکا و کره شمالی بر روند بازار اثرگذار هست، بلکه ترافیک انتشار گزارش های تاثیرگذار اقتصادی نیز رقم خواهد خورد. در مجموع به نظر می رسد دو عامل مذکور باعث شدت یافتن احتیاط معامله گران در بازار سهام شده است است.

دو عامل احتیاط در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

سیگنال غیر اقتصادی داخلی

روز یکشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، بررسی الحاق کشور عزیزمان ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) با عنوان FATF به مدت ۲ ماه یعنی تا وقت روشن شدن نتیجه مذاکرات با اروپایی ها مسکوت ماند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این خصوص عنوان کرد: عضویت در FATF در صورت وجود برجام معنا پیدا می کند و اگر برجامی نباشد، دیگر عضویت کشور عزیزمان ایران در اعمال تحریم های بانکی و مالی تاثیری ندارد و تنها موجب محدودیت های زیاد است.این عنوان باعث زیاد کردن نگرانی درخصوص بازگشت کشور عزیزمان ایران به لیست سیاه شد. شرایطی که جهش قیمت در دو بازار ارز و سکه در روز یکشنبه را به دنبال داشت. به اعتقاد بعضی فعالان بازار، برداشت بدبینانه معامله گران از تصمیم مجلس و جوسازی های اطراف آن، قیمت ها را در مسیر صعودی قرار داده هست. از این رو به نظر می رسد نگرانی های ناشی از این عنوان به معاملات بازار سهام سرایت پیدا کرد و باعث زیاد کردن احتیاط معامله گران شد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۶۸ واحدی به آخر رساند. بعد از یک دوره صعودی، مدتی است نوسان قیمت ها در بازار سهام محدود شده

هفته حساس بازارهای جهانی

روز گذشته با شروع یک هفته پرخبر و حساس جهت بازارهای جهانی، قیمت فلزات روند نسبتا متعادلی را در پیش گرفت. به طوری که در لحظه تنظیم گزارش (ساعت ۱۴ روز دوشنبه) آلومینیوم با کم کردن حدود ۵/ ۰ درصدی در سطوح پایین تر از ۲۳۰۰ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت. مس نیز که در ابتدای معاملات دیروز رشد اندکی را تجربه می کرد، در ادامه در مسیر نزولی قرار داده شد و با افت حدود یک درصدی، ۷۲۳۸ دلار در هر تن قیمت خورد. البته همین قیمت مس نیز جهت شرکت های مرتبط در بورس همچون «فملی» و «فباهنر» مناسب ارزیابی می شود. به این ترتیب دامنه تغییرات این نمادها در روز گذشته محدود و نزدیک به صفر بود.روی و سرب ولی معاملات مثبتی را تجربه کردند. به این ترتیب دیروز هر تن فلز روی با زیاد کردن قیمت ۲/ ۰ درصدی در قیمت ۳۲۰۴ دلار قرار داده شد و سرب نیز با ثبت رشد ۶/ ۰ درصدی، ۲۴۸۷ دلار در هر تن مورد دادوستد قرار گرفت. کم کردن قیمت روی موجب شد دیروز «فاسمین» بعد از ۶ روز رشد متوالی، وارد محدوده منفی قیمتی شود.

افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی حاکی از استمرار انتظار معامله گران بازارهای جهانی جهت به آخر رسیدن یک هفته پرترافیک هست. در میان این رویدادهای مهم دیدار تاریخی روسای جمهور آمریکا و کره شمالی در صدر اخبار قرار دارد. جایی که امروز (۱۲ ژوئن) مدیر جمهوری آمریکا و کره شمالی در سنگاپور با یکدیگر دیدار خواهند کرد. خلع سلاح هسته ای کره شمالی و در عین حال برطرف محدودیت های اقتصادی پیش روی این کشور از مهم ترین مباحث مطرح در این نشست خواهد بود.

نشست بانک مرکزی آمریکا و احتمال زیاد کردن قیمت بهره پایه این کشور، نشست بانک مرکزی اروپا به قصد آخر دادن به برنامه های انبساطی (اعلام وقت اتمام برنامه خریداری اوراق)، نشست بانک مرکزی ژاپن و همچنین گزارش های تاثیرگذار اقتصادی همچون قیمت رشد ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده و تولیدکننده آمریکا و گزارش قیمت تورم هر سال ناحیه اروپا نیز از جمله دیگر رویدادهای هفته جاری بازارهای جهانی به شمار می روند. در عین حال ۱۵ ژوئن آخرین مهلت آمریکا جهت نهایی کردن لیست مربوط به کالاهای چینی مشمول تعرفه هست. این عوامل در مجموع می تواند روند آرام فعلی بازارهای کالایی را دستخوش تغییراتی کند.

دو عامل احتیاط در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نگاهی به معاملات «فولاد» در بورس کالا

روز گذشته حدود ۹۳ هزار تن انواع ورق گرم گرید B و C و ورق سرد گرید B، ورق گالوانیزه G و ورق قلع اندود فولاد مبارکه در بورس کالا عرضه و معامله شد. در این عرضه قیمت پایه محصولات «فولاد» نسبت به عرضه پیشین کم کردن محسوسی داشت.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۶۸ واحدی به آخر رساند. بعد از یک دوره صعودی، مدتی است نوسان قیمت ها در بازار سهام محدود شده

به این ترتیب در معاملات روز گذشته بورس کالا، ۴۸ هزار تن ورق گرم گرید B و ۳۶ هزار تن ورق گرم گرید C فولاد مبارکه با قیمت پایه ۲۳۰۸ تومان در بورس کالا مورد عرضه قرار گرفت. در ادامه، هر ورق گرم B با قیمت نهایی میانگین موزون ۲۷۰۲ تومان و هر ورق گرم گرید C با قیمت نهایی میانگین موزون ۲۵۳۹ تومان جهت تحویل آخر مرداد ماه به فروش رسیدند. توصیه قابل توجه در معاملات دیروز محصولات «فولاد» در بورس کالا کم کردن قیمت پایه نسبت به عرضه پیشین آن بود. به این ترتیب ورق گرم C با قیمت پایه مبتنی بر قیمت رسمی دلار ۴۲۰۰ تومانی و سقف مسابقه ۱۰ درصدی، ۱۱۰ تومان ارزان تر از عرضه پیشین این محصول وارد گردونه معاملات شد.

همچنین دیروز ۵ هزار تن ورق سرد گرید B با قیمت پایه ۲۸۷۰ تومان در بورس کالا عرضه شد و در نهایت با قیمت آخر میانگین موزون ۳۱۵۷ تومانی به فروش رسید. عرضه ۲۲۰۰ تنی ورق گالوانیزه G و ۵۰۰ تن ورق قلع اندود از دیگر عرضه های روز گذشته فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا بود که با رشد حدود ۱۰ درصد نسبت به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفتند. در مجموع کم کردن قیمت پایه عرضه های دیروز محصولات «فولاد» در بورس کالا در کنار نشست روز یکشنبه نمایندگان فولاد مبارکه و سندیکای لوله و پروفیل درخصوص تعیین قیمت و پرسشها عرضه محصولات فولادی موجب شد تا قیمت سهم این شرکت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز تحت فشار نسبی قرار گیرد و از ادامه روند صعودی روزهای اخیر خود باز ماند. در این میان البته شناسایی سود از سوی معامله گران را نباید از نظر پنهان داشت. «فولاد» از نیمه اردیبهشت ماه تا روز شنبه هفته جاری، بازدهی حدود ۱۸ درصدی را به ثبت رساند و سقف یکساله جدیدی در این سهم ایجاد کرد. از این منظر اصلاح نسبی قیمت فولاد چندان غیر طبیعی به شمار نمی رود.

دو عامل احتیاط در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

خودرویی ها در احاطه اخبار تلخ

انتشار اخبار پراکنده درخصوص قطع همکاری شرکای خارجی خودروسازان، از جمله مسائلی است که این روزها توجه معامله گران خودرویی ها را به خود جلب کرده هست. بعد از تعلیق همکاری پژوسیتروئن در کشور عزیزمان ایران در جهت خروج آمریکا از عهدنامه برجام، روز گذشته شرکت هیوندای نیز اعلام کرد همکاری خود با کرمان موتور را از نیمه مردادماه به طور کامل قطع می کند. موضوعی که نشان می دهد خودروسازان خارجی حاضر به پذیرفتن ریسک ماندن در کشور عزیزمان ایران و پشت کردن به تحریم آمریکایی ها نیستند. این عنوان در کنار زیاد کردن هزینه های تولید خودروسازان، تعدیل های منفی متعدد نمادهای زیرمجموعه این گروه و بلاتکلیفی درخصوص زیاد کردن قیمت از سوی شورای مسابقه خود عامل فشار بر معاملات خودرویی ها هست. با وجود این دیروز تا حدودی از افت قیمت نمادهای «خساپا»، «خپارس» و «خزامیا» کاسته شد و در محدوده مثبت قیمتی قرار گرفتند. «خودرو» ولی روز گذشته با افت بیش از یک درصدی قیمت مواجه شد تا روند نزولی این سهم جهت هفتمین روز متوالی استمرار یابد.

همگام با بازیگران بازار

روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار، به نام سهامداران حقیقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز حدود ۱۲۸ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران حقیقی انتقال یافته شد. بیشترین میزان خالص خرید معامله گران حقیقی به نماد معاملاتی ماشین سازی اراک تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز افزون بر ۱۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم «فاراک» به ارزش ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به پرتفوی معامله گران حقیقی انتقال یافته شد. بعد از آن نیز بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت قند شیرین خراسان شکل گرفت. خالص خرید بازیگران حقیقی بازار در نماد «قشرین» به حدود یک میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد تومان رسید. در برابر «وتوکا» شاهد عوض کردن مالکیت ۲ میلیارد تومانی به نفع حقوقی ها بود. همچنین روز گذشته فعالان حقیقی بازار بیشترین خرید خود را در صنایع محصولات فلزی، قند و شکر و چند رشته ای صنعتی به ثبت رساندند. در آن سوی بازار خالص عوض کردن مالکیت نمادهای زیرمجموعه گروه های فلزات اساسی، پالایشی ها و معدنی ها به نام حقوقی ها رقم خورد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog