یکسان بغداد مدینه شهادت پدر شهادت امام علی

یکسان: بغداد مدینه شهادت پدر شهادت امام علی امام علی علیه السلام امام موسی کاظم شهادت جامعه اسلامی

گت بلاگز اخبار اجتماعی شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور با بیان آنکه دختران مجرد بالای 30 سال می‌توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی از مراکز شرکت بهزیستی باشند گفت: بر ا

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

عبارات مهم : فرزند

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور با بیان آنکه دختران مجرد بالای 30 سال می توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی از مراکز شرکت بهزیستی باشند گفت: بر اساس قانون این دختران در رتبه دوم اولویت اخذ فرزندخواندگی قرار دارند به طوریکه زوجین بدون فرزند در رتبه اول اولویت، دختران مجرد بالای 30 سال در رتبه دوم و زوجین دارای فرزند نیز در رتبه سوم اولویت قرار می گیرند.

محمد نفریه در گفت وگو با ایسنا، در خصوص دختران مجرد بالای 30 سال که می توانند از مراکز بهزیستی فرزندانی را به سرپرستی قبول کنند گفت: قانون پیشین فرزندخواندگی مصوب سال 1353 بود که اوایل دهه هشتاد تیمی متشکل از شرکت بهزیستی، قوه قضاییه و سایر دستگاه های ذیربط نسبت به تدوین لایحه اصلاحی آن اقدام کردند.

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

وی ادامه داد: در سال 83 این قانون اصلاح و لایحه اصلاحی آن تقدیم مجلس شد ولی بعد از گذشت حدودا یک دهه در سال 92 قانون «حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور ادامه داد: هر چند قانون مصوب سال 53 در وقت خودش قانون خوبی بود ولی در طی وقت دیگر پاسخگوی نیازهای روز نبود به همین علت قانون تازه در 36 ماده و 17 تبصره به مجلس تقدیم شد و بعد از تصویب جهت اجرایی شدن به دستگاه ها ابلاغ شد.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور با بیان آنکه دختران مجرد بالای 30 سال می‌توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی از مراکز شرکت بهزیستی باشند گفت: بر ا

نفریه ادامه داد: از جمله تغییرات این قانون آن بود که پیش از آن تنها زنان و مردانی که نمی توانستند صاحب فرزند شوند توانایی اخذ سرپرستی کودکان حاضر در مراکز بهزیستی را داشتند ولی بر اساس ماده پنج قانون تازه کسانی که پنج سال از تاریخ ازدواج آنها گذشته باشد و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند مشروط به آنکه حداقل یکی از زوجین بیش از 30 سال داشته باشد، زوجینی که دارای فرزند بوده مشروط به آنکه حداقل یکی از آنها بیش از 30 سال سن داشته باشد و همچنین دختران و زنان بدون همسر در صورتیکه حداقل 30 سال سن داشته باشند. می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان حاضر در مراکز بهزیستی را بر عهده بگیرند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دختران و زنان مجرد بالای 30 سال تنها حق سرپرستی دختران را می توانند اخذ کنند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور ادامه داد: قانون اصلاحی مصوب سال 92 دو آئین نامه داشت که آئین نامه های آن در اصل با وجود آنکه این قانون در سال 92 به تصویب رسید، سال گذشته به تصویب رسیدند و ابلاغ شدند.

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

نفریه افزود: به این ترتیب هم اکنون با توجه به آنکه کمتر از یک سال از تصویب آئین نامه های اجرایی این قانون می گذرد نمی توان آمار دقیقی از خروجی این قانون اصلاحی ارائه داد. به همین ترتیب آخر امسال می توانیم آمار تعداد دختران مجرد بالای 30 سالی که توانستند کودکان و نوجوانانی را به فرزندی قبول کنند اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: اگرچه در بسیاری از استان ها از جمله استان های بزرگ همچون تهران، خراسان رضوی، اصفهان، استان فارس کودکانی را به دختران مجرد بالای 30 سال واگذار کرده ایم ولی آمار نهایی را آخر امسال می توان اعلام کرد.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور با بیان آنکه دختران مجرد بالای 30 سال می‌توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی از مراکز شرکت بهزیستی باشند گفت: بر ا

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: هر قانون جدیدالتصویبی تا بخواهد اجرایی شود و احکام آن در جامعه ساری شوند وقت می برد. جهت مثال سال گذشته در جهت اجرای هر چه بهتر این قانون شش همایش منطقه ای و یک همایش سراسری با قضات سراسر کشور برگزار کردیم تا تغییرات این قانون به طور مشخص روشن و اجرایی شود.

نفریه ادامه داد: در حال حاضر زیاد استان هایی که در آنها دختران بالای 30 سالی وجود داشتند که متقاضی فرزندخواندگی بودند به خاص استان های بزرگ مراحل واگذاری کودکان به آنها شروع شده است و تعدادی از این کودکان نیز به آنها تحویل داده شده است هست. اگرچه بر طبق اولویت هنوز هم قانون اولویت را جهت متقاضیانی قرار داده که زوجینی هستند که صاحب فرزند نشده اند، هر چند دختران مجرد بالای 30 سال اولویت بیشتری نسبت به زوجین دارای فرزند جهت اخذ سرپرستی دارند.

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد»

وی همچنین خاطرنشان کرد: البته اولویت بندی ها مشمول شروطی می شود. جهت مثال کسانی که خودشان کودک را پیدا کرده باشند همواره در اولویت اول سرپرستی قرار دارند. ولی در شرایط یکسان اولویت های مذکور مطرح است.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور در ادامه تاکید کرد: دختران مجرد بالای 30 سال همانند سایرین متقاضیان اخذ فرزندخواندگی تمام شرایط عامی که جهت دیگر سرپرستان مطرح است جهت آنها نیز در نظر گرفته می شود. از جمله تقید به انجام واجبات و ترک محرمات، عدم محکومیت جزائی موثر، تمکن مالی، سلامتی جسمی و روحی، عدم حجر، عدم اعتیاد به مواد مخدر، روانگردان ها و الکل، عدم مبتلا شدن به بیماری های واگیر یا صعب العلاج، صلاحیت اخلاقی، اعتقاد به یکی از ادیان مطروح در قانون اساسی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و … از شرایط عمومی و مهم اخذ فرزندخواندگی است.

نفریه در ادامه با بیان آنکه بعضی از شرایط عمومی این قانون همچون تمکن مالی ممکن است با ابهاماتی روبرو باشد، تصریح کرد: تعیین تمکن مالی به دستورالعمل های اجرایی این قانون مرتبط می شود این در حالیست که موارد دیگری همچون سلامت روانی، صلاحیت اخلاقی و … هم ممکن است ابهاماتی داشته باشند.

وی ادامه داد: ولی در خصوص تمکن مالی منظور آن است که فرد متقاضی فرزندخواندگی دارای شغل و درآمدی ثابت بوده، بیمه داشته باشد و بتواند از بعد هزینه های خود و کودک بر آید.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان شرکت بهزیستی کشور ادامه داد: افرادی که فرزندی را به سرپرستی می پذیرند باید تمام هزینه های فرزندخوانده را متقبل شوند. اگرچه در تبصره هایی چنانچه خانواده صلاحیت و شایستگی داشته باشند ولی تمکن مالی نداشته باشند کودک به آنها واگذار خواهد شد و حتی می توان به آنها کمک مالی هم کرد.

نفریه در خصوص ازدواج دختران مجرد بالای 30 سال بعد از اخذ فرزندخوانده گفت: در صورت ازدواج دختران بالای 30 سال باید همسر آنها نیز به ما معرفی شود و وی نیز روند صلاحیتش بررسی می شود تا در صورت تایید و داشتن صلاحیت فرزند مجددا به هر دوی آنها واگذار شود.

واژه های کلیدی: فرزند | قانون | دختران | دختران | کودکان | فرزندان | نوجوانان | قانون اساسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog